Радониця: традиції, як правильно поминати та заборони в батьківський вівторок.

Традиційна освята могил Радоницею
Традиційна освята могил Радоницею

Україна 29 квітня святкує Радоницю - свято, коли вшановують пам'ять покійних. Це святкування є продовженням Великодня і відбувається на дев'ятому дні після Великодня згідно з церковним календарем.

Радониця, як відомо, має язичницьке походження, але з прийняттям християнства перетворилася на християнське свято, пов'язане з поминанням померлих. Його називають "радісною молитвою про померлих", яка символізує радісне Воскресіння Христа і сподівання на прийдешнє воскресіння всіх померлих.

Сьогодні Радоницю відзначають як загальноцерковне поминання покійних. Раніше свято проводили на Червоній гірці, але заборонювалося поминати померлих під час Світлої седмиці, тому дату святкування перенесли на наступний тиждень. Наступна Радониця випадатиме на 29 квітня 2025 року.

У святі Радониці є свої стародавні традиції. До наших предків на цей день належало готувати кутю, млинці, фарбувати яйця та нести їжу на могили померлим. Частину їжі ховали в землю, а яйця розбивали об хрест, щоб показати зв'язок з покійними родичами.

Вдома залишали склянку води та шматочки хліба на підвіконні, а під час поминальної вечері на столі ставилися три порожні тарілки, як символ, що померлі "снідають", "обідають" і "вечеряють". Решту їжі роздавали потребуючим.

Під час Радониці варто відвідати церкву і помолитися за померлих. Також можна залишити поминальні записки з іменами покійних, яких священик згадає під час богослужіння. Потім рекомендується відвідати кладовище, несучи з собою фарбовані яйця та паску, а також прибрати могили. Якщо немає священника на кладовищі, можна запалити свічку і помолитися самостійно.

У Радоницю існує кілька заборон, які здобробувається дотримуватися. Варто пам'ятати про покійних хорошими словами і обов'язково подати милостиню - поділитися продуктами або грошима. Протягом дня рекомендується утримуватися від сумування, сльоз, сварок. Не можна залишати їжу на кладовищі, поминати померлих алкоголем, класти горілку та чорний хліб перед фотографією померлого, сваритися та вінчатися.

Також Радониця вважається злісною прикметою для сівби і саджання на городі та в полі, але якщо пройде дощ, обіцяється хороший врожай.


Читайте також

Реклама